Prilike za poticanje biološke raznolikosti na području ekološke mreže Lisac

Trenutno pregledavate Prilike za poticanje biološke raznolikosti na području ekološke mreže Lisac

Partner projekta DINALPCONNECT, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije “Natura Jadera”, održala je u srijedu, 16. ožujka 2022. godine, drugu radionicu za izradu Akcijskog plana za pilot regiju na granici između Hrvatske i Bosne i Hercegovine za Natura 2000 područje Lisac u Općini Gračac.

Radionicu su moderirale Dora Čukelj i Iva Soža, predstavnice tvrtke Vita projekt d.o.o., vanjski stručnjaci za izradu Akcijskog plana. Na radionici je sudjelovalo 21 sudionik, među kojima su bili razni ključni dionici iz lokalnih i regionalnih tijela vlasti, infrastrukture i pružatelja javnih usluga, nevladinih organizacija i međunarodnih organizacija. Predstavnici važnih institucija poput Razvojne agencije Općine Gračac, Hrvatskih šuma d.o.o. – Ogranak Gračac, Javne ustanove Park prirode Velebit, Udruge Prospero i Una aktivno su sudjelovali i podijelili svoja iskustva i mišljenja s sudionicima.

Ključne teme koje su definirane za pilot područje su:

  • Stabilnost zaštićenih ciljanih vrsta; europske najmanje zmije otrovnice, planinskog žutokruga (Vipera ursinii macrops) te smeđeg medvjeda (Ursus arctos).
  • Održivi razvoj i nove gospodarske prilike.

Ciljevi za prvu temu, koji se planiraju postići u sljedećih 10 godina, uključuju održavanje povoljnih uvjeta u pilot području za nesmetanu migraciju velikih zvijeri putem regulacije održive uporabe šuma i poljoprivrednog zemljišta, educiranje stanovništva o održivom suživotu s velikim zvijerima, te očuvanje povoljnih uvjeta u travnjačkim staništima pogodnim za planinskog žutokruga (Vipera ursinii macrops).

Za drugu temu, predviđena su dva specifična cilja: povećanje broja poslovnih subjekata usmjerenih na biološku raznolikost na pilot području i stručno povezivanje lokalnih poduzetnika i vlasnika tvrtki na pilot područjima na način kojim se postiže učinkovita suradnja koja rezultira povećanim partnerstvima između hrvatskih i bosanskohercegovačkih tvrtki.

Tijekom radionice predložene su različite aktivnosti za poboljšanje ekološke povezanosti na pilot području Natura 2000 Lisac (Općina Gračac, Hrvatska) – Nacionalni park Una i općina Drvar (BIH). To uključuje provođenje aktivnosti u šumama u skladu s životnim ciklusom smeđih medvjeda, informiranje aktivnih korisnika pilot područja o suživotu s velikim zvijerima, očuvanje njihove imovine i sprječavanje šteta od velikih zvijeri, proizvodnju i distribuciju informacijskog materijala o utjecaju požara na divlje životinje i sprječavanje požara, te informiranje lokalnog stanovništva i turista o mogućnosti prijavljivanja ilegalnog otpada. Aktivnosti predložene za postizanje specifičnih ciljeva za drugu temu uključuju organiziranje radionica za poticanje transformacije malih lokalnih tvrtki u tvrtke temeljene na biološkoj raznolikosti, organiziranje radionica za pripremu uspješnih ponuda za poljoprivrednike vezane uz poboljšanje uvjeta na poljoprivrednim područjima, te organiziranje radionica s ciljem stvaranja prekogranične suradnje malih poduzeća unutar pilot područja.

Posebno je naglašeno da je obrazovanje ključ pozitivnim promjenama u okolišu i socijalno-ekonomskim uvjetima pilot područja, kao i prekogranična suradnja koja mora počivati na razmjeni iskustava. Sudionici radionice istaknuli su da je obrazovanje vlasnika farmi, uzgajivača stoke i pčelara na pilot području od značajne važnosti za održavanje ekološke povezanosti.