Pomor glavatih želvi u uvali Sakarun na Dugom otoku

Trenutno pregledavate Pomor glavatih želvi u uvali Sakarun na Dugom otoku

U uvalu Sakarun na Dugom otoku, more je proteklog vikenda izbacilo sedam uginulih morskih kornjača, glavatih želvi. Naplavljene kornjače, teške pedesetak kilograma, pronašao je otočanin Vedran Petešić koji i inače za jakoga juga obilazi uvalu Sakarun i okolni dio obale. Uginule kornjače bit će transportirane na Hrvatski veterinarski institut u Zagrebu, kako bi se napravila obdukcija. 

Stručna voditeljica Natura-Jadera javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije, mr.sc. Morana Bačić kaže kako su pronađene kornjače bile u različitim stadijima, neke gotovo u raspadnutom stanju, sve to, kaže, dovodi do zaključka da su uginule želve u moru provele dosta vremena, a olujno jugo koje je puhalo protekli vikend ih je takve izbacilo na obalu. 

Pojasnila je kako ovaj slučaj nije rijetkost, zimi u moru ugiba puno glavatih želvi jer one prezimljuju hibernirajući, omamljene su i kada se zapletu u ribarske mreže ili udare u brod, u takvom je stanju smrt gotovo neizbježna. U slučaju da su žive pomaže im se prema Protokolu za dojavu i djelovanje u slučaju pronalaska uginulih, bolesnih ili ozlijeđenih strogo zaštićenih morskih životinja (morski sisavci, morske kornjače i hrskavične ribe). Dodaje da su ovakvi slučajevi na zadarskom području zabilježeni 2014. i 2017. godine.

Morske kornjače prepoznate su kao jedna od najugroženijih skupina na svijetu, sve vrste su uvrštene na Crveni popis Međunarodne udruge za očuvanje prirode i prirodnih bogatstava i pod strogom su zaštitom u svim zemljama EU. Procijenjeno je da se u Jadranskom moru pridnenim koćama svake godine ulovi preko 5 000 morskih kornjača. Strogo je zabranjen svaki namjerni izlov, uznemiravanje ili trgovina ovim vrstama.