Konferencija na sredini razdoblja provedbe projekta DINALPCONNECT održana je kao hibridni događaj 23. rujna 2021. godine, u posjetiteljskom centru Poklon u Park prirode Učka. Udruga BIOM uspješno je ugostila 46 sudionika iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Italije, Grčke, Albanije i Crne Gore. Irena Bertoncelj, predstavnica Agronomski institut Slovenije kao nositelja projekta, i Marina Grgić, predstavnica udruge BIOM, pozdravile su sve sudionike i dale uvodne riječi. Agronomski institut Slovenije (AIS) je dao kratki pregled projekta DINAPLCONNECT i njegovih glavnih aktivnosti.
Konferencija je uključivala brojna predavanja partnera projekta: EURAC Research (Italija), Udruga DINARICA (BIH), Udruženje za razvojna rješenja (Development Solutions Associates) (Albanija), Šumarska služba Slovenije (Slovenija).
Peter Laner predstavio je rad EURAC-a unutar radnog paketa T1, Valorizacija poljoprivrednih i šumskih krajolika za potencijal ekološke povezanosti, gdje je istaknuo procjenu trenutnog stanja ekološke povezanosti, proces pronalaženja ključnih područja, kao i potencijalne prepreke procesu.
"Veseli me što danas mogu predstaviti rezultate nakon godinu dana rada na metodologiji kartiranja, napokon smo u završnoj fazi modela. Situacija će biti vrlo zanimljiva jer moramo pokrenuti veliku raspravu o tome i pokazati je nekome izvan konzorcija projekta te je distribuirati dionicima." - istaknuo je Peter Laner iz EURAC Research tijekom konferencije.
Tim DINARICA informirao je o nedavnim terenskim istraživanjima smeđeg medvjeda i planinskog žutokruga na pilot području koje će pridonijeti potrebnim mjerama za poboljšanje ekološke povezanosti u regiji. Istaknuto je da će se jedan smeđi medvjed označiti telemetrijski u Nacionalnom parku Una, a prikupljeni podaci koristit će se kao podloga za Akcijski plan za pilot područje Cro-BiH.
Projektni partner Udruženje za razvojna rješenja iz Albanije predstavio je svoj rad u radnom paketu T3 Mreža prijelaznih pilot područja. Udruženje za razvojna rješenja (DSA) planira napraviti IT rješenje za prikupljanje podataka o Pro-Biodiversity Business (PBB) i Biodiversity Based Business (BBB) te proizvesti popis PBB i BBB.
Andreja NèveRepe, predstavnica Šumarske službe Slovenije (Slovenija), kratko je objasnila što je dosad učinjeno u radnom paketu T2 Razvoj akcijskih planova za pilot područja radi promicanja ekološke povezanosti na prijelaznoj razini. Šumarska služba Slovenije (SFS) je pripremila Izvješće o analizi trenutačnog stanja poljoprivrednih i šumskih praksi koje utječu na ekološku povezanost u pilot područjima. Glavni zaključak je da poljoprivredne prakse utječu na drenažu močvarnih livada, turizam, rekreaciju, napuštanje poljoprivrednog zemljišta, unošenje neautohtonih vrsta, neodrživu upotrebu sredstava za zaštitu bilja i pretjerano gnojenje livada. Također, šumske prakse utječu na sječu šuma, infrastrukturu, klimatske promjene, prirodne opasnosti, urbanizaciju, turizam, antropogeno djelovanje i aktivnosti gospodarskog razvoja, te zagađenje.
Filippo Favilli opisao je rad EURAC-a u radnom paketu T2, unutar Aktivnosti T2.1 SWOT analize ekološke povezanosti na prijelaznim pilot područjima. Sudionici su informirani o glavnim rezultatima SWOT radionica za svako pilot područje. Rezultati SWOT-a poslužit će kao osnova za izradu akcijskih planova (WP2-A.4) i pružiti informacije o postojećim i budućim poslovnim aktivnostima koje potiču pro-bioraznolikost (WP3-A.2).
Produktivna konferencija zaključena obilaskom Parka prirode Učka tijekom kojeg su svi sudionici imali priliku uživati u njegovim prirodnim ljepotama.